Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to coraz częściej jedyne wyjście, które umożliwia zakup własnego mieszkania czy domu. Dzięki szerokiej ofercie banków, zaciągnięcie kredytu hipotecznego staje się coraz łatwiejsze i bardziej przystępne dla każdego z nas. Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne to poważna decyzja finansowa, a wybór konkretnej oferty pociąga za sobą skutki na wiele lat.

Kredyt hipoteczny to rodzaj wieloletniej umowy, przeznaczony na sfinansowanie inwestycji w nieruchomość, zabezpieczony hipoteką na tej nieruchomości. Udzielany jest najczęściej na budowę lub zakup nieruchomości.

Zazwyczaj kredyty hipoteczne kojarzą nam się jedynie z możliwością sfinansowania zakupu mieszkania, domu, ewentualnie jego budowy. W rzeczywistości banki są otwarte również na finansowanie innych przedsięwzięć.
Kredyty hipoteczne mogą także pokryć nabycie działki budowlanej, rolnej lub rekreacyjnej, remont, rozbudowa czy przebudowa domu, zakup lub budowę lokalu czy budynku użytkowego wraz z gruntem, zakup garażu czy miejsca postojowego, wykup mieszkania spółdzielczego, zakup domku letniskowego.

Kredyt hipoteczny przeznaczony jest przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w drodze zakupu lub remontu mieszkania, adaptacji lokali użytkowych na cele mieszkaniowe, dopłaty związanej ze zmianą domu lub mieszkania, a także uzupełnienie wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej lub firmie deweloperskiej.